zapljena ili zaplijena
Kako se piše pravilno: zapljena ili zaplijena?
Koristi se za označavanje procesa ili čina oduzimanja nečega, često u kontekstu pravne ili policijske akcije. Drugi naziv je konfiskacija, a označava izvlaštenje dobara ili imovine u korist države bez naknade. U nekim državama u kojima se ne primjenjuje pravo često se ova radnja vrši bez pravne osnove, temeljeno samo na položaju i moći u državi. U državama gdje se poštuje zakon ono je posljedica djela nekog počinitelja koja vodi do kazne u kojoj se navodi što i kako se oduzima, po kojim crtama zakona.
Da bismo razjasnili ovu nedoumicu, važno je razumjeti pravila pisanja samoglasnika u hrvatskom jeziku. U pisanju riječi koje u sebi sadrže /ê/ (jat) često dolazi do nesigurnosti kako njegov odraz pravilno napisati. Dvojba se vodi oko toga hoćemo li napisati, u standardnom hrvatskom jeziku, skupinu glasova /ije/ ili /je/. Prema pravilu se u svakoj riječi koja sadrži, u svojoj dubinskoj postavi /ê/, (to je riječ rastavljana na glasove od kojih je nastala – morfeme i foneme) reflektira ili ostvaruje prema tome je li slog u kojem se on ostvaruje dug ili je kratak. Ako je slog dug refleks /ê/ bit će /ije/, a ako je slog kratak refleks /ê/ bit će /je/. Važno je također i spomenuti bitnu iznimku spomenutog pravila što je blagdan Tijelovo koje se uvijek piše sa ije, iz tradicijskih razloga koji su nastali kroz povijest.
Primjeri
Zapljena droge izvršena je nakon višemjesečne istrage.
U skladištu su pronađeni dokazi o zapljeni oružja.
Nakon zapljene vozila, osumnjičenik je priveden na ispitivanje.
Policija je zapljenila sve na što se sumnjalo da nije legalno.
Zapljena je pravilan oblik koji se koristi za označavanje procesa ili čina oduzimanja nečega, često u kontekstu pravne ili policijske akcije.