ogorčenost ili ogorćenost
Kako se piše pravilno: ogorčenost ili ogorćenost?
Nosi značenje žaljenja, bunjenja i prigovaranja. Ovaj oblik riječi opisuje osobe koje protestuju, nemirne su i imaju nekakav otpor ka nečemu ili nekomu. Iako se čini kao jednostavna dvojba, mnogi se često pitaju koji je pravilan način pisanja. Međutim, ova dvojba ukazuje na jedan veći problem u pisanju hrvatskog jezika, a to je dvojba u pisanju glasova č i ć. Ova dvojba često stvara probleme govornicima, a mnogi griješe u odabiru mekog ć ili tvrdog č.
Kako bi olakšali muke, važno je naučiti nešto o pravilnom pisanju. Najlakše je naučiti sufikse koji su nepromjenjivi, pa tako znamo pravilno pisati sve riječi s tim sufiksom.
Također, glas č je prisutan i u anglizmima i većini talijanizama. Glas ć, s druge strane, nalazi se u sufiksima ‘ić’ i ‘oća’, te se pojavljuje u glagolskim pridjevima sadašnjem, komparativu i superlativu nekih pridjeva i priloga. U hrvatskom standardnom jeziku, 'č' i 'ć' predstavljaju dva različita suglasnička zvuka koji imaju svoje specifične karakteristike i upotrebu. 'Č' je tvrđi- retrofleksni suglasnik, dok je 'ć' mekši- palatalni suglasnik. Tvrđi, tj retrofleksni suglasnik je suglasnik koji se izgovara tako da se vrh jezika okrene unazad te se njegova donja površina približi prednjemu dijelu tvrdoga nepca ili ga dotakne. Palatalni suglasnik je onaj koji se oblikuje, tj artikulira kao palatal. Hrvatski pravopis jasno definira kada se koriste 'č' i 'ć', te za jasno izražavanje trebamo znati razliku i značenje rečenice kako bismo samu riječ upotrijebili sukladno hrvatskom pravopisu.
Primjeri
Njena ogorčenost prema cijeloj situaciji bila je razumljiva.
Ogorčenost među radnicima rasla je nakon najave smanjenja plaća.
Ogorčenost zbog nepravde bila je vidljiva na njegovom licu.
Ogorčenost na radnom mjestu sve je veća, što zabrinjava državu.
Ispravno se piše ogorčen, ogorčenje, ogorčenost, ogorčena, ogorčeno, ogorčeni, i tako dalje…