oboljenje ili obolijenje
Kako se piše pravilno: oboljenje ili obolijenje?
Riječ označava proces ili čin postajanja bolesnim, tj. stanja kada osoba počne bolovati. U ovom slučaju, riječ je izvedena od korijena bol-, a dodani su nastavci koji odgovaraju pravilima tvorbe riječi u hrvatskom jeziku. Da bismo razjasnili ovu nedoumicu, važno je razumjeti pravila pisanja samoglasnika u hrvatskom jeziku. U pisanju riječi koje u sebi sadrže /ê/ (jat) često dolazi do nesigurnosti kako njegov odraz pravilno napisati. Dvojba se vodi oko toga hoćemo li napisati, u standardnom hrvatskom jeziku, skupinu glasova /ije/ ili /je/.
Prema pravilu se u svakoj riječi koja sadrži, u svojoj dubinskoj postavi /ê/, (to je riječ rastavljana na glasove od kojih je nastala – morfeme i foneme) reflektira ili ostvaruje prema tome je li slog u kojem se on ostvaruje dug ili je kratak. Ako je slog dug refleks /ê/ bit će /ije/, a ako je slog kratak refleks /ê/ bit će /je/. Važno je naglasiti i bitnu iznimku ovog pravila što je, svima nam poznat, blagdan Tijelovo koje ćemo uvijek pisati sa dugačkim ije, iz tradicijskih razloga nastalih kroz povijest.
Primjeri
Liječnik je postavio dijagnozu i objasnio pacijentu prirodu oboljenja.
Oboljenje koje je opisao u knjizi postalo je poznato kao rijetka bolest.
Pacijent je započeo liječenje nakon što je utvrđeno oboljenje.
Od kojeg oboljenja patiš?
Riječ oboljenje označava stanje bolesti ili poremećaj u zdravlju. To je imenica koja se koristi da opiše bolest kao stanje ili dijagnozu. Riječ oboljenje je pravilno napisana prema standardnim pravilima hrvatskog jezika. Korištenje oboljenje osigurava pravilan izgovor i usklađenost s pravilima pravopisa, što omogućava jasnu i točnu komunikaciju u kontekstu bolesti i zdravstvenih stanja.