zapovjedni ili zapovijedni
Kako se piše pravilno: zapovjedni ili zapovijedni?
Pridjev znači koji se temelji na zapovijedi. Kako bismo sa pouzdanjem mogli odabrati ispravnu riječ važno je znati gramatičko pravilo koje se odnosi na pisanje ije i je u riječima. Da bismo razjasnili ovu nedoumicu, važno je razumjeti pravila pisanja samoglasnika u hrvatskom jeziku. U pisanju riječi koje u sebi sadrže /ê/ (jat) često dolazi do nesigurnosti kako njegov odraz pravilno napisati. Dvojba se vodi oko toga hoćemo li napisati, u standardnom hrvatskom jeziku, skupinu glasova /ije/ ili /je/.
Prema pravilu se u svakoj riječi koja sadrži, u svojoj dubinskoj postavi /ê/, (to je riječ rastavljana na glasove od kojih je nastala – morfeme i foneme) reflektira ili ostvaruje prema tome je li slog u kojem se on ostvaruje dug ili je kratak. Ako je slog dug refleks /ê/ bit će /ije/, a ako je slog kratak refleks /ê/ bit će /je/. Bitno je spomenuti i iznimku ovog pravila što je blagdan Tijelovo koje ćemo uvijek pisati sa dugačkim ije iz tradicijskih razloga, nastalih i zadržanih kroz povijest.
Primjeri
General je izdao zapovjedni nalog svim jedinicama.
U zapovjednom centru vlada velika napetost.
Kapetan ima zapovjednu dužnost brinuti se za sigurnost posade.
U vojsci se poštuje stroga zapovjedna hijerarhija.
Pridjev znači koji se temelji na zapovijedi. Ispravno ga je pisati zapovjedni jer se po pravilu sve riječi kratkog sloga pišu sa ‘je’.