pronevjera ili pronevijera
Kako se piše pravilno: pronevjera ili pronevijera?
Ova radnja opisuje zadržavanje imovine u svrhu prisvajanja iste od strane pojedinca ili više osoba. Ovo je financijska prevara. Na primjer odvjetnik može izvršiti radnju pronevjere sredstava sa klijentovog računa jer mu je imovina dana u drugu svrhu, te ju on iskoristi u svoju korist. Ovo je inače zločin koji se provodi metodično, uz prekrivanje kriminalnih radnji koja se događa bez znanja oštećene osobe. Inače uključuje postepenu prevaru, a često imaju i osobe koje igraju svoju ulogu u uzimanju malog dijela imovine, te s vremenom osoba ostane bez svega.
Ova prevara se razlikuje od krađe, jer se u ovoj prevari mora dogoditi stvarna konverzija te originalno uzimanje ne smije biti prekršaj- znači da imovina na neki način mora biti u posjedovanju osobe koja obavlja prekršaj. Naravno, razlika između krađe je i kazna koja se dobije nakon saznanja prekršaja. Da bismo razjasnili nedoumicu pisanja ove riječi, važno je razumjeti pravila pisanja samoglasnika u hrvatskom jeziku.
U pisanju riječi koje u sebi sadrže /ê/ (jat) često dolazi do nesigurnosti kako njegov odraz pravilno napisati.
Dvojba se vodi oko toga hoćemo li napisati, u standardnom hrvatskom jeziku, skupinu glasova /ije/ ili /je/. U pravilu, ako je riječ sastavljena od dugačkog sloga piše se sa ije, dok se riječi sa je pišu ukoliko one u sebi imaju kratki slog. Važno je naglasiti iznimku blagdana Tijelova koje ćemo uvijek pisati sa ije iz tradicijskih razloga.
Primjeri
- Pronevjera sredstava u tvrtki otkrivena je tijekom redovite revizije.
- Slučaj pronevjere izazvao je veliku zabrinutost među zaposlenicima.
- Optužnica se temelji na optužbi za pronevjeru novca iz državnog proračuna.
- Nakon istrage, iznos pronevjera bio je znatno veći nego što se prvotno mislilo.