pečatiti ili pećatiti
Kako se piše pravilno: pečatiti ili pećatiti?
U hrvatskom jeziku postoji razlika između glasova č i ć. Glas č je tvrđi i upotrebljava se u velikom broju riječi koje su često povezane s korijenima iz staroslavenskog jezika ili riječima koje se izgovaraju tvrđe. S druge strane, ć je mekši glas i koristi se u određenim riječima, posebno onima koje dolaze iz narodne ili dijalektalne upotrebe.
Iako se čini kao jednostavna dvojba, mnogi se često pitaju koji je pravilan način pisanja. Međutim, ova dvojba ukazuje na jedan veći problem u pisanju hrvatskog jezika, a to je dvojba u pisanju glasova č i ć.
Ova dvojba često stvara probleme govornicima, a mnogi griješe u odabiru slova ć ili slova č.
Kako bi olakšali muke, važno je naučiti nešto o pravilnom pisanju.
Najlakše je naučiti sufikse koji su nepromjenjivi, pa tako znamo pravilno pisati sve riječi s tim sufiksom. Također, glas č je prisutan i u anglizmima i većini talijanizama. Glas ć, s druge strane, nalazi se u sufiksima ‘ić’ i ‘oća’, te se pojavljuje u glagolskim pridjevima sadašnjem, komparativu i superlativu nekih pridjeva i priloga.
U hrvatskom standardnom jeziku, 'č' i 'ć' predstavljaju dva različita suglasnička zvuka koji imaju svoje specifične karakteristike i upotrebu. 'Č' je tvrđi- retrofleksni suglasnik, dok je 'ć' mekši- palatalni suglasnik.
Tvrđi, tj retrofleksni suglasnik je suglasnik koji se izgovara tako da se vrh jezika okrene unazad te se njegova donja površina približi prednjemu dijelu tvrdoga nepca ili ga dotakne. Palatalni suglasnik je onaj koji se oblikuje, tj artikulira kao palatal.
Hrvatski pravopis jasno definira kada se koriste 'č' i 'ć', te za jasno izražavanje trebamo znati razliku i značenje rečenice kako bismo samu riječ upotrijebili sukladno hrvatskom pravopisu.
Primjeri
- Službenik je morao pečatiti sve dokumente prije nego što ih je poslao na odobrenje.
- U prošlosti su kraljevi koristili vosak kako bi pečatili važne povelje.
- Knjige su bile uredno pečatirane u knjižnici kako bi se označilo vlasništvo.
- U davna vremena morali su pečatiti pisma kako bi ih zaštitili od otvaranja