parižanin ili Parižanin
Kako se piše pravilno: parižanin ili Parižanin?
Razlike između velikog i malog početnog slova ne samo da mnogima zadaju glavobolje, već mogu znatno promijeniti značenje riječi i informacija koje želimo nekome prenijeti.
Kako ne bi došlo do nepotrebnih nesporazuma važno je znati pravila gramatike.
Veliko početno slovo koristi se za sva vlastita imena i nazive, čak i neke veznike i čestice u naslovima, kao i na početku rečenice.
Hrvatski pravopis je jedinstven, jer u našem slučaju pišemo sve riječi koje završavaju na ski, ški i čki malim slovom, dok ostali narodi i države koriste svoja, drugačija, pravila, te ih oni pišu sa velikim početnim slovom, neovisno gdje se riječi našle u rečenici.
Gramatička pravila nalažu kako se svi posvojni pridjevi koji su nastali od vlastitog imena uz pomoć ski, ški, čki i ćki pišu malim slovom (izuzetak je ako je na početku rečenice).
Riječ Parižanin označava stanovnika Pariza, glavnog grada Francuske. Pravilo hrvatskog pravopisa nalaže da se imena stanovnika gradova, država, regija i kontinenata pišu velikim početnim slovom. To znači da se naziv stanovnika grada Pariza mora pisati velikim slovom P.
Primjeri
- Parižanin je ponosan na svoj grad.
- Poznati Parižanin napisao je roman Zvonar crkve Notre-Dame.
- Kao pravi Parižanin, uživa u kafićima duž rijeke Seine.
- Muž joj je Parižanin.