opunomoćenik ili opunomočenik
Kako se piše pravilno: opunomoćenik ili opunomočenik?
Riječ se odnosi na osobu kojoj je dana ovlast ili moći da djeluje u ime druge osobe, obično u pravnim ili poslovnim kontekstima. U ovom članku ćemo razmotriti koji je od tih oblika ispravan i zašto. Slovo 'ć' predstavlja mekši palatalni zvuk, dok je ‘č’ tvrđi postpalatalni zvuk. Tvrđi, tj retrofleksni suglasnik je suglasnik koji se izgovara tako da se vrh jezika okrene unazad te se njegova donja površina približi prednjemu dijelu tvrdoga nepca ili ga dotakne. Palatalni suglasnik je onaj koji se oblikuje, tj artikulira kao palatal. Hrvatski pravopis jasno definira kada se koriste 'č' i 'ć', te za jasno izražavanje trebamo znati razliku i značenje rečenice kako bismo samu riječ upotrijebili sukladno hrvatskom pravopisu.
Iako se čini kao jednostavna dvojba, mnogi se često pitaju koji je pravilan način pisanja. Međutim, ova dvojba ukazuje na jedan veći problem u pisanju hrvatskog jezika, a to je dvojba u pisanju glasova č i ć. Ova dvojba često stvara probleme govornicima, a mnogi griješe u odabiru slova ć ili slova č.
Kako bi olakšali muke, važno je naučiti nešto o pravilnom pisanju. Najlakše je naučiti sufikse koji su nepromjenjivi, pa tako znamo pravilno pisati sve riječi s tim sufiksom.
Također, glas č je prisutan i u anglizmima i većini talijanizama. Glas ć, s druge strane, nalazi se u sufiksima ‘ić’ i ‘oća’, te se pojavljuje u glagolskim pridjevima sadašnjem, komparativu i superlativu nekih pridjeva i priloga.
Primjeri
Opunomoćenik je predao sve potrebne dokumente u ime svog klijenta.
Banka je prihvatila zahtjev koji je podnio opunomoćenik.
Opunomoćenik je zastupao tvrtku na sastanku.
Kao opunomoćenik mogao je raspolagati tuđim novčanim sredstvima.
Riječ opunomoćenik je pravilan oblik prema pravilima hrvatskog pravopisa i koristi se za označavanje osobe koja je dobila punomoć. Korištenje oblika opunomoćenik osigurava usklađenost s jezičnim normama i pravilima.