onesviještenost ili onesvještenost
Kako se piše pravilno: onesviještenost ili onesvještenost?
Riječ dolazi od pridjeva onesviješten, koji označava stanje osobe koja je izgubila svijest. Imenica koja se tvori od ovog pridjeva označava stanje ili kvalitete onoga tko je onesviješten. Da bismo razjasnili ovu nedoumicu, važno je razumjeti pravila pisanja samoglasnika u hrvatskom jeziku. U pisanju riječi koje u sebi sadrže /ê/ (jat) često dolazi do nesigurnosti kako njegov odraz pravilno napisati. Dvojba se vodi oko toga hoćemo li napisati, u standardnom hrvatskom jeziku, skupinu glasova /ije/ ili /je/. Prema pravilu se u svakoj riječi koja sadrži, u svojoj dubinskoj postavi /ê/, (to je riječ rastavljana na glasove od kojih je nastala – morfeme i foneme) reflektira ili ostvaruje prema tome je li slog u kojem se on ostvaruje dug ili je kratak. Ako je slog dug refleks /ê/ bit će /ije/, a ako je slog kratak refleks /ê/ bit će /je/.
Važno je naglasiti i iznimku ovog pravila što je, svima nam poznat, blagdan Tijelovo koje se uvijek piše sa dugačkim ije iz tradicijskih razloga koji su se razvili kroz povijest.
Primjeri
Liječnik je pregledao pacijenta i utvrdio da je stanje onesviještenosti ozbiljno.
U bolnici su radili sve što je bilo potrebno kako bi se pacijent što prije oporavio od onesviještenosti.
Nakon kratkog perioda onesviještenosti, pacijent se počeo buditi i vraćati svijesti.
Onesviještenost se događa kada nešto ne valja, a jako često se događa kada su temperature previsoke.
Riječ onesviještenost dolazi od pridjeva onesviješten, koji označava stanje osobe koja je izgubila svijest. Imenica koja se tvori od ovog pridjeva uzima oblik onesviještenost i označava stanje ili kvalitete onoga tko je onesviješten. Pravilno pisanje onesviještenost osigurava preciznost i pravilnost u upotrebi hrvatskog jezika, čime se pridržava pravopisnih i gramatičkih normi.