omogućena ili omogučena
Kako se piše pravilno: omogućena ili omogučena?
Ova riječ znači pružiti nekome ili nečemu priliku ili mogućnost da nešto učini ili postigne. To je glagol koji označava djelovanje ili proces davanja nečega što dopušta ili čini mogućim. Na primjer, ako netko omogući pristup internetu, to znači da je nekome dao priliku ili mogućnost da koristi internet. U hrvatskom standardnom jeziku, 'č' i 'ć' predstavljaju dva različita suglasnička zvuka koji imaju svoje specifične karakteristike i upotrebu. 'Č' je tvrđi- retrofleksni suglasnik, dok je 'ć' mekši- palatalni suglasnik. Tvrđi, tj retrofleksni suglasnik je suglasnik koji se izgovara tako da se vrh jezika okrene unazad te se njegova donja površina približi prednjemu dijelu tvrdoga nepca ili ga dotakne. Palatalni suglasnik je onaj koji se oblikuje, tj artikulira kao palatal. Hrvatski pravopis jasno definira kada se koriste 'č' i 'ć', te za jasno izražavanje trebamo znati razliku i značenje rečenice kako bismo samu riječ upotrijebili sukladno hrvatskom pravopisu.
Iako se čini kao jednostavna dvojba, mnogi se često pitaju koji je pravilan način pisanja. Međutim, ova dvojba ukazuje na jedan veći problem u pisanju hrvatskog jezika, a to je dvojba u pisanju glasova č i ć. Ova dvojba često stvara probleme govornicima, a mnogi griješe u odabiru ć ili č. Kako bi olakšali muke, važno je naučiti nešto o pravilnom pisanju. Najlakše je naučiti sufikse koji su nepromjenjivi, pa tako znamo pravilno pisati sve riječi s tim sufiksom.
Također, glas č je prisutan i u anglizmima i većini talijanizama. Glas ć, s druge strane, nalazi se u sufiksima ‘ić’ i ‘oća’, te se pojavljuje u glagolskim pridjevima sadašnjem, komparativu i superlativu nekih pridjeva i priloga.
Primjeri
Nova tehnologija je omogućena za brži prijenos podataka.
Zahvaljujući tehnologiji, komunikacija na daljinu je omogućena u stvarnom vremenu.
Hrana je omogućena za sve životinje koje nemaju dom.
Nova usluga je omogućena svim korisnicima.
U standardnom hrvatskom jeziku ispravno je pisati omogućen, omogućena, omogućeno, omogućeni i tako dalje. Riječ je glagolski pridjev trpni ili pasivni glagola omogućiti.