očajan ili oćajan
Kako se piše pravilno: očajan ili oćajan?
U hrvatskom standardnom jeziku, 'č' i 'ć' predstavljaju dva različita suglasnička zvuka koji imaju svoje specifične karakteristike i upotrebu. 'Č' je tvrđi- retrofleksni suglasnik, dok je 'ć' mekši- palatalni suglasnik. Tvrđi, tj retrofleksni suglasnik je suglasnik koji se izgovara tako da se vrh jezika okrene unazad te se njegova donja površina približi prednjemu dijelu tvrdoga nepca ili ga dotakne. Palatalni suglasnik je onaj koji se oblikuje, tj artikulira kao palatal. Hrvatski pravopis jasno definira kada se koriste 'č' i 'ć', te za jasno izražavanje trebamo znati razliku i značenje rečenice kako bismo samu riječ upotrijebili sukladno hrvatskom pravopisu. Oblik odlućiti nije prihvaćen u službenom pravopisu i ne slijedi pravila tvorbe glagola u hrvatskom jeziku. Riječ se koristi za opisivanje stanja dubokog očaja ili beznađa.
Iako se čini kao jednostavna dvojba, mnogi se često pitaju koji je pravilan način pisanja. Međutim, ova dvojba ukazuje na jedan veći problem u pisanju hrvatskog jezika, a to je dvojba u pisanju glasova č i ć. Ova dvojba često stvara probleme govornicima, a mnogi griješe u odabiru slova ć ili slova č. Kako bi olakšali muke, važno je naučiti nešto o pravilnom pisanju. Najlakše je naučiti sufikse koji su nepromjenjivi, pa tako znamo pravilno pisati sve riječi s tim sufiksom.
Također, glas č je prisutan i u anglizmima i većini talijanizama. Glas ć, s druge strane, nalazi se u sufiksima ‘ić’ i ‘oća’, te se pojavljuje u glagolskim pridjevima sadašnjem, komparativu i superlativu nekih pridjeva i priloga.
Primjeri
Bio je potpuno očajan nakon što je saznao da ne može pronaći izgubljeni novčanik.
Njegovo očajno stanje je bilo očito svakome tko ga je vidio.
Postao je očajan kada je saznao da ga nisu pozvali na zabavu.
Riječ očajan je pravilna riječ prema standardnim pravilima hrvatskog pravopisa i koristi se za označavanje stanja dubokog očaja ili beznađa. Korištenje riječi očajan osigurava usklađenost s jezičnim normama i pravopisom.