bjelančevine ili bjelanćevine
Kako se piše pravilno: bjelančevine ili bjelanćevine?
Iliti proteini, osim vode, su najvažnije tvari u ljudskom tijelu. Bijelančevine ili bjelančevine su najvažniji čimbenik u rastu i razvoju jer su jedan od glavnih izvora tvari koje nam izgrađuju mišiće, krv, kosu, unutarnje organe i nokte. Možemo ih pronaći kao sastavne dijelove apsolutno svake stanice. Izgrađene su od čak dvadeset različitih aminokiselina koje su također i međusobno povezane u tijelu. Svaka ima svoje specifične osobine i karakteristike koje doprinose određenim stvarima u tijelu, a u jednoj stanici ih može biti i do tisuću. Osim za izgradnju mišića imaju puno više uloge u tijelu, a jedna od najvažnijih je i obrambeni mehanizam, koji ovisi o tome konzumiramo li ih dovoljno ili ne. Dakle, dolazimo do pitanja kako pisati ovu riječ?
U hrvatskom standardnom jeziku, 'č' i 'ć' predstavljaju dva različita suglasnička zvuka koji imaju svoje specifične karakteristike i upotrebu. 'Č' je tvrđi- retrofleksni suglasnik, dok je 'ć' mekši- palatalni suglasnik. Tvrđi, tj retrofleksni suglasnik je suglasnik koji se izgovara tako da se vrh jezika okrene unazad te se njegova donja površina približi prednjemu dijelu tvrdoga nepca ili ga dotakne. Palatalni suglasnik je onaj koji se oblikuje, tj artikulira kao palatal. Hrvatski pravopis jasno definira kada se koriste 'č' i 'ć', te za jasno izražavanje trebamo znati razliku i značenje rečenice kako bismo samu riječ upotrijebili sukladno hrvatskom pravopisu.
Iako se čini kao jednostavna dvojba, mnogi se često pitaju koji je pravilan način pisanja. Međutim, ova dvojba ukazuje na jedan veći problem u pisanju hrvatskog jezika, a to je dvojba u pisanju glasova č i ć. Ova dvojba često stvara probleme govornicima, a mnogi griješe u odabiru ć ili č.
Kako bi olakšali muke, važno je naučiti nešto o pravilnom pisanju. Najlakše je naučiti sufikse koji su nepromjenjivi, pa tako znamo pravilno pisati sve riječi s tim sufiksom.
Također, glas č je prisutan i u anglizmima i većini talijanizama. Glas ć, s druge strane, nalazi se u sufiksima ‘ić’ i ‘oća’, te se pojavljuje u glagolskim pridjevima sadašnjem, komparativu i superlativu nekih pridjeva i priloga.
Primjeri
Bjelančevine su važne za izgradnju mišića.
Jeo sam domaće jelo puno bjelančevina, i već se osjećam bolje.
Jaja su bogat izvor bjelančevina.
Sadrži li ovo jelo bjelančevina?
Pravilno je i piše se bjelančevine jer tako nalažu gramatička pravila u hrvatskom pravopisu vezana za pisanje slova č i ć.