tečajni ili tećajni
Kako se piše pravilno: tečajni ili tećajni?
Označuje onoga koji se odnosi na tečaj. Tečaj je određena cijena po kojoj se prodaju i kupuju valute, dionice i roba na burzama. Također označuje i nekakvu kratku obuku za stjecanje znanja i vještina u određenom području. U hrvatskom standardnom jeziku, 'č' i 'ć' predstavljaju dva različita suglasnička zvuka koji imaju svoje specifične karakteristike i upotrebu. 'Č' je tvrđi- retrofleksni suglasnik, dok je 'ć' mekši- palatalni suglasnik. Tvrđi, tj retrofleksni suglasnik je suglasnik koji se izgovara tako da se vrh jezika okrene unazad te se njegova donja površina približi prednjemu dijelu tvrdoga nepca ili ga dotakne. Palatalni suglasnik je onaj koji se oblikuje, tj artikulira kao palatal. Hrvatski pravopis jasno definira kada se koriste 'č' i 'ć', te za jasno izražavanje trebamo znati razliku i značenje rečenice kako bismo samu riječ upotrijebili sukladno hrvatskom pravopisu. Iako se čini kao jednostavna dvojba, mnogi se često pitaju koji je pravilan način pisanja. Međutim, ova dvojba ukazuje na jedan veći problem u pisanju hrvatskog jezika, a to je dvojba u pisanju glasova č i ć. Ova dvojba često stvara probleme govornicima, a mnogi griješe u odabiru ć ili č. Kako bi olakšali muke, važno je naučiti nešto o pravilnom pisanju. Najlakše je naučiti sufikse koji su nepromjenjivi, pa tako znamo pravilno pisati sve riječi s tim sufiksom.
Također, glas č je prisutan i u anglizmima i većini talijanizama. Glas ć, s druge strane, nalazi se u sufiksima ‘ić’ i ‘oća’, te se pojavljuje u glagolskim pridjevima sadašnjem, komparativu i superlativu nekih pridjeva i priloga.
Primjeri
Tečajni list Hrvatske narodne banke prikazuje vrijednosti valuta.
Tečajna cijena nije uvijek ista.
Tečajni satovi će se održavati svakog ponedjeljka.
Na tečajnoj listi vidimo trenutne tečajne razlike između različitih valuta.
Riječ tečajni koristi se u kontekstu koji se odnosi na tečajeve, najčešće valutne tečajeve ili tečajeve u obrazovnom kontekstu.