prosvjetilački ili prosvijetilački
Kako se piše pravilno: prosvjetilački ili prosvijetilački?
Riječ dolazi od imenice prosvjetiteljstvo, koja se odnosi na period u povijesti kada je nastala potreba za širenjem znanja, obrazovanja i kritičkog razmišljanja
Da bismo razjasnili ovu nedoumicu, važno je razumjeti pravila pisanja samoglasnika u hrvatskom jeziku. U pisanju riječi koje u sebi sadrže /ê/ (jat) često dolazi do nesigurnosti kako njegov odraz pravilno napisati. Dvojba se vodi oko toga hoćemo li napisati, u standardnom hrvatskom jeziku, skupinu glasova /ije/ ili /je/.
Prema pravilu se u svakoj riječi koja sadrži, u svojoj dubinskoj postavi /ê/, (to je riječ rastavljana na glasove od kojih je nastala – morfeme i foneme) reflektira ili ostvaruje prema tome je li slog u kojem se on ostvaruje dug ili je kratak. Ako je slog dug refleks /ê/ bit će /ije/, a ako je slog kratak refleks /ê/ bit će /je/.
Važno je i spomenuti iznimku ovog pravila što je, svima nam poznat, blagdan Tijelovo koje se uvijek piše sa dugačkim ije iz tradicijskih razloga, nastalih kroz povijest.
Primjeri
- Njegovo predavanje imalo je prosvjetilački karakter, jer je otvorilo nove horizonte za studente.
- Roman je duboko utjecao na prosvjetilačke ideje tog vremena, oblikujući društvene stavove i vrijednosti.
- U sklopu prosvjetilačkih pokreta, intelektualci su se zalagali za slobodu mišljenja i znanstveno istraživanje.
- Prosvjetilački filozofi su često kritizirali tradicionalne autoritete i promicali racionalizam kao temelj obrazovanja.