onesvijestio ili onesvjestio
Kako se piše pravilno: onesvijestio ili onesvjestio?
Riječ označuje onoga koji izgubi svijest, padne u nesvijest. Kako bismo znali odrediti koja je riječ ispravna u standardnom hrvatskom jeziku važno je poznavati gramatičko pravilo vezano uz pisanje ije i je. Da bismo razjasnili ovu nedoumicu, važno je razumjeti pravila pisanja samoglasnika u hrvatskom jeziku. U pisanju riječi koje u sebi sadrže /ê/ (jat) često dolazi do nesigurnosti kako njegov odraz pravilno napisati. Dvojba se vodi oko toga hoćemo li napisati, u standardnom hrvatskom jeziku, skupinu glasova /ije/ ili /je/.
Prema pravilu se u svakoj riječi koja sadrži, u svojoj dubinskoj postavi /ê/, (to je riječ rastavljana na glasove od kojih je nastala – morfeme i foneme) reflektira ili ostvaruje prema tome je li slog u kojem se on ostvaruje dug ili je kratak. Ako je slog dug refleks /ê/ bit će /ije/, a ako je slog kratak refleks /ê/ bit će /je/. Važno je također i istaknuti bitnu iznimku ovog pravila što je, svima nam poznat, blagdan Tijelovo koje ćemo uvijek pisati sa dugačkim ije iz tradicijskih razloga, nastalih kroz povijest. Stoga, pravilo je pisati onesvijestio, onesvijestila, onesvijestili, onesvijestile i tako dalje… Bitno je znati i svakodnevno primjenjivati gramatička pravila kako bismo komunikaciju održali urednom i čistom, te kako bi nas okolina shvatila ozbiljno i smisleno.
Primjeri
Udario se tako jako da se na trenutak onesvijestio.
Kada je vidio prizor, skoro se onesvijestio.
Bio je toliko iscrpljen da se onesvijestio čim je sjeo.
Onesvijestio se čim je došao kući sa posla.
Stoga, pravilo je pisati onesvijestio, onesvijestila, onesvijestili, onesvijestile i tako dalje… Riječ onesvijestio je sastavljena od dugačkog sloga, te se piše sa duženim ‘ije’.