lijevo ili ljevo
Kako se piše pravilno: lijevo ili ljevo?
Upravo ovo je pitanje s kojim se mnogi govornici hrvatskog jezika susreću. Iako postoje pravila koja govore o pisanju glasovnih skupina 'ije' i 'je', ima i iznimaka koje mogu zbuniti i najiskusnije govornike. U pravilu, ako je izgovor sloga dug, pravilno je pisati 'ije', kao u primjerima bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i druge.
Ako je izgovor sloga kratak, piše se glasovna skupina 'je', kao u primjerima čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera itd. Također, postoje i iznimni primjeri poput blagdana Tijelova, koje se iz tradicijskih razloga piše s dugim slogom 'ije'.
.Razlika u slogu 'ije' i 'je' često znači i razliku u značenju riječi. Primjerice ako uzmemo riječ 'slijedeći' (glagolski prilog: radnja) i 'sljedeći' (pridjev u značenju: onaj koji je na redu) možemo vidjeti da samo jedno slovo ('i') radi razliku u značenju rječi.
Primjeri
Na lijevoj strani nalazi se kazalište.
Skreni lijevo na križanju.
Moj stol u učionici je treći lijevo od ulaza.
Da bi stigao na vrijeme skreni lijevo na sljedećem raskrižju.
Pridjev i prilog 'lijevo' pravilno se pišu u hrvatskom standardnom jeziku.
Također, pravilno se piše i lijeva, lijevi, lijevima, lijevih, lijevoga, lijevom. Imenica ljevak znači osoba koja se bolje služi lijevom rukom ili 'lijevak'- kuhinjsko i laboratorijsko pomagalo.Ukratko, iako može biti zbunjujuće, pravilno pisanje glasovnih skupina 'ije' i 'je' u hrvatskom jeziku može se vrlo lako naučiti. Važno je pratiti pravila, ali i biti svjestan iznimaka i razlika u značenju koje mogu nastati zbog pisanja jedne ili druge glasovne skupine.