hlače ili hlaće
Kako se piše pravilno: hlače ili hlaće?
One su dio odjeće kojom se prekriva donji dio tijela. Nose se od 16. stoljeća, a od druge polovice dvadesetog stoljeća postale su uobičajeni dio robe, a kasnije su ih počele nositi i žene. U određenim dijelovima svijeta ova roba je zabranjena ženama. Nošenje zabranjuju ortodoksni Židovi, kao i neke određene protestantske vjere. Izrađuju se od raznih materijala, a dostupne su u gotovo svim dijelovima svijeta. U hrvatskom standardnom jeziku, 'č' i 'ć' predstavljaju dva različita suglasnička zvuka koji imaju svoje specifične karakteristike i upotrebu. 'Č' je tvrđi- retrofleksni suglasnik, dok je 'ć' mekši- palatalni suglasnik. Tvrđi, tj retrofleksni suglasnik je suglasnik koji se izgovara tako da se vrh jezika okrene unazad te se njegova donja površina približi prednjemu dijelu tvrdoga nepca ili ga dotakne. Palatalni suglasnik je onaj koji se oblikuje, tj artikulira kao palatal. Hrvatski pravopis jasno definira kada se koriste 'č' i 'ć', te za jasno izražavanje trebamo znati razliku i značenje rečenice kako bismo samu riječ upotrijebili sukladno hrvatskom pravopisu. Iako se čini kao jednostavna dvojba, mnogi se često pitaju koji je pravilan način pisanja. Međutim, ova dvojba ukazuje na jedan veći problem u pisanju hrvatskog jezika, a to je dvojba u pisanju glasova č i ć. Ova dvojba često stvara probleme govornicima, a mnogi griješe u odabiru ć ili č. Kako bi olakšali muke, važno je naučiti nešto o pravilnom pisanju. Najlakše je naučiti sufikse koji su nepromjenjivi, pa tako znamo pravilno pisati sve riječi s tim sufiksom.
Također, glas č je prisutan i u anglizmima i većini talijanizama. Glas ć, s druge strane, nalazi se u sufiksima ‘ić’ i ‘oća’, te se pojavljuje u glagolskim pridjevima sadašnjem, komparativu i superlativu nekih pridjeva i priloga.
Primjeri
Ljeti volim nositi lagane pamučne hlače.
Našao je mokre hlače na sušilici.
Teško mi je naći kvalitetne hlače.
Kupila je crne hlače za poslovne sastanke.
Riječ hlače pravilno je napisana prema gramatičkim pravilima hrvatskog jezika. Ova riječ označava odjevni predmet koji se nosi na donjem dijelu tijela i pokriva obje noge.